درخشش خوشنویسان ایرانی در مسابقات بین المللی ارسیکا

  مشاهده در قالب پی دی اف چاپ فرستادن به ایمیل

8th-IRCICAبرگزیدگان هشتمین دوره مسابقه بین‌المللی خوشنویسی جهان اسلام در روز پنج شنبه 26 فروردین ماه طی مراسمی در مرکز ارسیکا وابسته به سازمان کنفرانس اسلامی دراستانبول معرفی شدند.

به گزارش خبرگزاری سایت منبع به نقل از اداره کل روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، در این مراسم که با حضور خالد ارن رئیس ارسیکا، اعضای کمیته داوران، نمایندگان برخی از سرکنسولگرهای کشورهای اسلامی و اصحاب رسانه ترکیه برگزار شد، در خط نستعلیق علیرضا محبی شیخلاری از ایران با کسب رتبه اول جایزه 5 هزار دلاری را از آن خود کرد.
قاسم معمارزاده غفاری و مهدی فروزنده از ایران، دوم و سوم شدند و شایسته دریافت جوایز 3 هزار و 2 هزار دلاری شدند.
در مسابقه بین‌المللی امسال که به نام بدوی الدیرانی، خطاط مشهور جهان اسلام نامگذاری شده است 64 خوشنویس از 15 کشور، 28 جایزه اصلی، 32 جایزه ویژه و هشت جایزه تشویقی را بین خود تقسیم کردند.
در خط ثلث جلی محمد یامان خطاط ترک با کسب مقام اول جایزه 7500 دلاری این بخش را از آن خود کرد.
عبدالرحمن دپه لر از ترکیه و احمد فارس رزق عوده از مصر دوم و سوم شدند و جوایز 5 هزار و 2500 دلاری را کسب کردند.
در خط ثلث صباح اربیلی از انگلستان نفر اول شد و جایزه 7500 دلاری را از آن خود کرد. ایمن عبدالله حسن از کوین و محفوظ ذوالنون العبیدی هم با کسب رتبه‌های دوم و سوم جوایز 5 هزار و 2500 دلاری را کسب کردند.
در خط نسخ نیز صباح اربیلی از انگلستان نفر اول شناخته شد و‌هادی نائف الدراجه از عراق و خلیل عمر دابا از سوریه سوم شد.
در خط تعلیق جلی فردی به عنوان نفر اول و دوم انتخاب نشد و ایمن عبدالله حسن از کویت عنوان سوم و جایزه 2500 دلاری را از آن خود کرد.
در خط جلی دیوانی هم محمد الساعی نفر اول شناخته شده و جایزه 5 هزار دلاری را کسب کرد و خوشنویسی از امارات جایزه 3 هزار دلاری و محمد عفیفی از مصر جایزه 2 هزار دلاری را از آن خود کردند.
در خط دیوانی نیز عبدالرزاق کاراکاش از سوریه، حسین علی شغوله و عبدالرزاق المحمد به ترتیب با کسب عناوین اول تا سوم جوایزه سه، دو و یک هزار دلاری را از آن خود کردند.
محمد اشرف حیرا از پاکستان با معرفی به عنوان بهترین کوفی نویس جشنواره جایزه 2 هزار دلاری را از آن خود کرد. در این بخش کمال بن عبدالقادر البحری و عمر بن جدو از تونس جوایزه 1500 و یک هزار دلاری را به در بخش رقعه احمد ماجد حیاتی، محمد عبداللطیف دوشو و فاطمه جمعه ابراهیم هر سه از سوریه جوایز 2 هزار، 1500 و هزار دلاری را به دست آوردند.
در بخش خط مغربی هم جمال بن سعید از مراکش، نور حمیدیه از اندونزی و محی الدین حاشریم از تونس جوایز 2 هزار، 1500 و هزار دلاری این جشنواره بزرگ خوشنویسی را از آن خود کردند. در کنار نفرات فوق، به 32 نفر جوایز ویژه و به هشت نفر جوایز تشویقی اعطا شد.
به گفته دکتر خالد ارن رئیس هیأت اجرایی مسابقه خوشنویسی جهان اسلام، در مسابقه امسال 683 خوشنویس از 31 کشور جهان 969 اثر هنری خود را به دبیرخانه مسابقات در استانبول ارسال کرده بودند.
جلیل رسولی از خوشنویسان ایرانی به عنوان عضو کمیته داوران در ارزیابی و داوری آثار رسیده در این دوره از مسابقات در استانبول حضور داشتند.

منبع: فارس

 

 

 

 

 

/ 0 نظر / 19 بازدید