استاد میرزا علی اکبر کاوه


در سال1312شمسی در شهرجنب طراز شیراز به دنیا آمد.پدر ایشان مرحوم علی محمد خان شیرازی مشوق اصلی برای یادگیری خط مرحوم کاوه بوده و در سالهای اولیه جوانی ایشان را به نزد استاد میرزا محمد طاهر کاتب همایون همدانی و میرزا علی مخصوص کاتب الخاقان برای یادگیری خوشنویسی می فرستد .

چندی بعد به همراه خانواده به تهران مهاجرت کرده و در سرچشمه کوچه میرزا محمود وزیر ساکن می شوند

مدتی بعد با مرحوم استاد محمد حسین سیفی قزوینی(ره) {عماد الکناب}آشنا می شوند و این مقدمه ای می شود بر 20سال شاگردی و تلمذ در محضر استاد بزرگ آن زمان و کسب بهره های معنوی از ایشان

روایت آشنایی مرحوم کاوه و مرحوم عماد الکتاب هم شنیدنی است:

مرحوم کاوه روزی برای خرید مرکب به مغازه ای در اطراف شمس العماره می روند و از فروشنده {مشهدی محمد مرکب ساز}می پرسند که آیا مرکب خوب ساخته یا نه .در جواب گفته می شود که ساخته ام و مزدم را هم گرفته ام وصفحه ای را نشان میدهد که در آن استاد عمادالکتاب به تائید مرکب مطلبی را نوشته بودند که با دیدن این صفحه مرحوم کاوه شیفته خط ایشان می شود و پس از آن به خدمت استاد عماد الکتاب میرسد.

ایشان ابتدا به سمت منشی مخصوص وزارت دارایی به کار مشغول می شوند و بعد از مدتی به دعوت یحیی قره گزلو(اعتماد الدوله)وزیر فرهنگ از وزارت دارایی به وزارت فرهنگ منتقل می شوند.

استاد در مدت خدمت خود با جدیت تمام به کار آموزش این هنر شریف در دبیرستانهای زیرمشغول بوده :

دارالفنون - ثروت - سیروس - کالج البرز - شرف - علمیه - هنرستان صنعتی - موسسه فرهنگی ایران و آلمان - مروی - نظامی(حسن آباد) - هنرستان کمال الملک.

تالیفات و تحریرات استاد کاوه:

رسم الخط نوآموز کاوه - گلچین صائب تبریزی - تاریخ درسی و فارسی تالیف رشید یاسمی1319 - جغرافیای درسی دبستان - حساب و هندسه پروفسور فاطمی - الفبای باغچه بان - فارسی درسی دوره ابتدایی - دوبیتی های بابا طاهر .

میرزا علی اکبر کاوه از استادان بنام عصر حاضر بوده و شاگرد مورد تائید و اعتماد استاد عماد الکتاب بودند چنانکه ایشان در ذیل یکی از نوشته های استاد کاوه با خط خود چنین نگاشته اند:

((آقای میرزا علی اکبر خطش خیلی خوب شده است-شایسته هزاران تمجید و نحسین است.افسوس که قدرش مجهول و یک چنین صنعت بدیع را که زینت بخش موزه های دنیا است می خواهند از دست بدهند.سوم اردیبهشت 1314عماد الکتاب السیفی))الیته شایان ذکر است قسمت دوم نوشته استاد مربوط به عده ای می شود که نابخردانه سعی در تغییر خط فارسی وملی در آنزمان داشتند.

همینطور((هزار آفرین بر آقا میرزا علی اکبر خان کاوه حفظه الله تعالی 1308 -عماد السیفی))که این را هم در ذیل قطعه ای نوشته اند.همچنین مرحوم ملک الشعراء بهار ایشان را میر عماد زمانه خود نامیده اند.

با برسی خطوط مرحوم استاد عماد الکتاب و مرحوم کاوه متوجه می شویم که این شاگرد توانا و خوش ذوق با جدیت تمام خط خود را به استادش نزدیک کرده است ودر این راه استمرار و علاقه زیادی از خود نشان داده ضمن اینکه نگاهی عمیق و دقیق هم به خط معیارازاستادان قدیم و در راس آنها استاد میر عماد(ره)داشته است.

به طور خلاصه باید گفت کاوه حلقه اتصالی است که به وسیله او شیوه استاد عماد الکتاب به خوشنویسی معاصر پیوند خورده است و به حق باید او را اشاعه دهنده این شیوه برشمرد.استاد کاوه که به گفته خودش درب خانه استادش به روی او هیچگاه بسته نبود -در مدت حیاتش هم شاگردان زیادی تربیت کرد که هر کدام به نوبه خود استادی بزرگ شدندازبانک اطلاعات خوشنویسان ایران
/ 3 نظر / 36 بازدید
راوی

درود. کار ارزشمندی می کنید. http://revayatbafaryad.blogfa.com/

ذهن زیبا

وبلاگتون خیلی قشنگ بود لذت بردیم،اگه میشه یه سری هم به سایت ذهن زیبا بزنید http://bmind.ir

امیر

[گل] سلام . وبلاگ دانشجو ، 27 رجب ، سرآغاز نزول قرآن بر خاتم پیامبران ، و سالروز بعثت رسول مکرم اسلام حضرت محمد مصطفی ( صلی الله علیه و آله و سلم ) را به تمامی مسلمین جهان و بویژه شما دوست گرامی تبریک و تهنیت می گوید . [خداحافظ]